Príliš veľký dôraz na víťazstvá odrádza útočníkov od tvorivej činnosti

07.10.2015 21:01

Stamkos a Ovečkin dokážu číhať na prihrávku skrytí na slabej strane ihriska. Ich následná strela z prvej končí gólom, pretože brankár sa nestihne premiestniť. Datsuyk či Crosby urobia po vkorčuľovaní do útočného pásma otočku o 90 stupňov a korčuľujú rovnobežne s modrou čiarou aby na seba natiahli obrancov. Keď sa im to podarí, zadovkou nájdu spoluhráča, ktorý si už našiel miesto v priestore, ktorý obranca odkryl.

Riskantné? Nie, pokiaľ to robia najlepší hráči sveta. Omnoho dôležitejšia otázka však znie takto: Ako sa stali najlepšími? Mohli si podobné veci skúšať a mohli sa im niektoré nepodariť aj v časoch, keď ešte neboli najlepšími na svete?

Keď sledujete mládežnícky hokej, len zriedkakedy vidíte hráčov, ktorí si takéto niečo dovolia v zápase. Prečo? Pretože vyhrať zápas sa dnes stalo omnoho dôležitejšie, ako povzbudzovať mladých aby sa pokúšali tvoriť a skúšali si náročné zručnosti aj s prípadným zlyhaním. Čím častejšie dostanú možnosť si ich skúšať, tým rýchlejšie sa ich naučia používať. Samozrejme, že je riskantné dovoliť malým hokejistom, aby si skúšali klamlivé prihrávky, či zadovky na útočnej modrej čiare. Je náročné dovoliť hráčom tvoriť, ak sa príliš staráme o víťazstvo. Ak je však pre nás príliš riskantné umožniť žiakom skúšať si zručnosti veľkých hráčov a vzorov, potom v doraste a juniorke to pre nás bude ešte riskantnejšie. Kedy teda sa to hráč môže naučiť?

Jedným z riešení je vypnúť hlúpe ukazovatele skóre vo väčšine mládežníckych zápasov. Naša hokejová kultúra už raz musí pochopiť a podporiť hodnotu rozvoja a zábavy nad víťazstvami v mladom veku. Ak to nedokážeme, je nepravdepodobné, že by sme dokázali vychovať špičkových hráčov, strelcov a tvorcov hry.

Faktorom, ktorý ovplyvňuje výchovu takýchto hráčov je prax. Presná streľba a streľba z prvej vyžaduje roky praxe a nespočetné hodiny opakovania.  Členená tréningová jednotka na ľade je však len vzácnosťou. Preto je vhodné aby sa mnoho tréningov streľby odohrávalo mimo ľadovej plochy na betóne, alebo na plastovej podložke. Dvaja bývalí hráči NHL Scott BjugstadLance Pitlick vytvorili vynikajúce videá a inštrukcie pre zlepšovanie práce s hokejkou.

Najdôležitejším z faktorov však je vášeň pre strieľanie gólov. Keby ste sledovali Ovečkinov tréning deň čo deň mohli by ste videť, že vášeň je tým najdôležitejším, čo ho ženie vpred a robí z neho tak úspešného strelca gólov. Nie korčuľovanie, nie veľkosť a sila, ani presnosť a rýchlosť jeho strely.  Mnohí hráči v NHL majú tieto schopnosti lepšie ako on, ale nikto nemá tak šialené a tvrdohlavé odhodlanie skórovať.

Vystreliť vie každý, ale strelci gólov dokážu vystreliť v akejkoľvek nepríjemnej situácii. To je to miesto, kde tréneri môžu prispieť k výchove kvalitného strelca. Nútiť hráčov vyjsť zo svojej zóny pohodlia, aby sa naučili vystreliť aj vtedy, keď sa necítia pohodlne. Bez odporúčania trénerov budú hráči pred streľbou miešať pukom, strieľať len vtedy keď stoja pohodlne na dvoch nohách alebo len vtedy keď sa pohybujú priamym smerom k bráne. Ak sa príliš zameriate na víťazstvo, budú mať strach strieľať z nepohodlnej polohy, pretože sa budú báť zlyhať a prehrať.

Strela z prvej sa stáva rutinou až po hodinách opakovania s ľahkými prihrávkami priamo medzi nohy. Ale v hre dostanete často také prihrávky, ktoré vyžadujú zmenu rýchlosti korčuľovania alebo dokonca výpad, aby ste dostali puk na hokejku. To nikdy nenatrénujete v tréningu, toto sa dá trénovať len v hre. Dajte preto hráčom voľnosť pri skúšaní rôznych druhov streľby v zápase aj s možnosťou prípadného zlyhania.

Hráč sa s väšňo pre strieľanie gólov nerodí, u hráč sa táto vášeň rozvíja. Umenie trénovať, znamená vytvoriť cvičenia, ktoré prinášajú hráčom potešenie a zároveň ich nútia opustiť svoju zónu pohodlia. Vášeň sa rozvíja vzrušením zo súťaže, nie monotónnosťou mechanického opakovania. Samozrejme, že opakovanie je nevyhnutné, ale cvičenia predsa môžu byť navrhnuté tak, aby ich zdolávanie a odmena za zvýšené úsilie znamenali pre hráča možnosť stať sa mimoriadnym.

Ak si nedáme pozor, mládežnícky hokej sa môže ľahko stať len akýmsi podrobením sa rutinným cvičeniam; nasledovaním systému, nastrelením puku do pásma, forčekovaním, bekčekovaním a strkaním sa. Ale zabúdame, že hokej, to je oveľa viac. Sledujte Gretzkyho, Crosbyho, Ovečkinove či Datsyukove „highlights“ (najkrajšie akcie).....Práve tie sú najlepšou ukážkou nadšenia a radosti z hokeja. Vzrušenie zo skúšania niečoho nového je kľúčom k tomu, aby sa hokej stal hrou hráčov a nie trénerov.

Jack Blatherwick zdroj: https://www.getsportiq.com/2014/01/does-early-over-emphasis-on-winning-discourage-american-forwards/

(DK)